• sözlüğün rezil olması

  11.
  Hısım akrabaya ben de buradayım diyemememin sebebi.
  ... kareli panda
 • nezih onur

  3.
  1957'de istanbul'da doğdu. (Ankara) Fen Lisesi'ni bitirdikten sonra O. D. T. Ü.'de Elektrik Mühendisliği okurken bir taraftan da Dilbilim dersleri aldı. Daha sonra, i. Ü. Edebiyat Fak. Yabacı Diller Eğitim Bölümü'nde ingilizce okumaya başladı. Bu sıralarda, Doğan Sakin ve idris Tübcil ile birlikte KRAMP'ı kurdular. KRAMP dışında, Erkin Koray, (Gitarist-Baterist) Kerim Çaplı, (Gitarist) Zafer Doğulu ve çeşitli sanatçılar ile çalıştı, turnelere çıktı. istanbul-Tünel'de bir pova-kayıt stüdyosu ve dershane işletti. Leonard Cohen'in Beautiful Losers romanını Türkçe'ye çevirdi (Görkemli Kaybedenler). Stüdyo imge dergisinde ve sonra studyoimge.com'da Gitar ve Bas Gitar dersleri ve başka müzik yazıları yazdı. Gitar ve Bas Gitar eğitimi üzerine yazmış olduğu üç kitabı vardır: 1) Gitar / Bas Gitar Metodu – Stüdyo imge Yayınları, 1994, 1996, 2000; 2) Ustalardan Gitar Dersleri 1 (Santana, Metallica, Nirvana incelemesi, çeviri/derleme) – Stüdyo imge Yayınları, 2001; 3) Bas Gitar (Metodu) – Bemol Müzik Yayınları (http://www.bemolmusic.com.), 2005, 2008.
  1 ... kareli panda
 • tanışma sitelerindeki özgüvenli kadınlar

  ?.
  Fotolarını gördüğünüz anda kaçasınız gelir, geneli şişman ve turit ömer bıyığına sahiptir. Boyları 155 santimi genelde geçmez ve o kilosunu biraz fazlası var diye nitelendirir. aylık gelirlerini 500 ve altı olarak yazarlar (yanlışımız olmasın kimsenin gelirini yadırgayacak kada terbiyesiz değilim) ve aileleri ile yaşarlar.
  bu kadınların aradığı özellikteki erkekler kısmına ise yakışıklı uzunboylu maddi geliri yüksek kendine ait evi olan mevki ve makam sahibi mümkünse aracı olan ve tek yaşayan erkekleri yazarlar.
  be hey gafil, be hey akılsız, bahsi geçen erkeğin öyle bir sitede ne işi ola ki?
  de ki oldu hadi, seninle ne işi olur?
  bu kadınlarda ki özgüvenin onda biri bende olsa idi bu gün en azından milletvekili olmuştum.
  -1 ... kareli panda
 • semtlere göre polis tavırları

  ?.
  *Etiler tarafı çevirmesi; iyi akşamlar evraklarınızı görebilir miyim?
  *Mecidiyeköy ; iyi akşamlar, ehliyet ruhsat?
  *Okmeydanı; Evrakları verin bakiim?
  *Topkapı; Ooo gençler nerden böyle?, evrakları verin bakim?
  *incirli; Araçtan inip evrakları verin
  *Haznedar; Araçtan inip ellerinizi araca yaslayın (Evrakları polis torpido da arar)
  *Bağcılar; inin lan aşağı!
  ... kareli panda
 • kredi kartı

  99.
  bir ayrılık bir ölüm bir de kredili mevduat hesabı.
  ... kareli panda
 • rock fm amerika

  1.
  Amerika'dan yayın yapan oldies ve classic olarak iki ayrı yayını netten dinlenebilen radyo istasyonudur.
  ülkemizde yaptıkları yayına muadil bir kanal yoktur ve dj lerin tek işi şarkıları sadece çalmaktır. kısacası hede hödö bla bla dinlemeden arka arkaya saf rock dinleyebileceğiniz bir web radyosu
  [null http://www.rock.fm/]
  ... kareli panda
 • son ana kadar işememek

  1.
  işemeyi sürekli erteleyip sonra koşarcasına tuvalete gitmek.
  özellikle yolda başlayan bu süreç eve doğru yaklaştıkça tayziki mesane başlar. Dışarıdan iki ya da üç kişi eve geliniyorsa önce ben önce ben kavgası henüz yolda iken yapılır.
  evde ya da dükkanda iken de son ana kadar beklenir iyice sıkıştıktan sonra tuvalete gidilir. en sonunda o hazzı yaşamak ve höööhhhhh sesi ile ulan neden bu kadar tuttum sorusuna cevap bulamamak ile biter ve tekrar depo doluncaya kadar bu süreç kendisini tekrar eder. hiç bir amacı yoktur ama evet yapılır.
  1 ... kareli panda
 • sözlük yazarlarının yetenekleri

  92.
  bilgisayarda iki elimi birden bırakabilmek.
  3 ... kareli panda
 • yoğurdun tarihçesi

  1.
  (Oldu olası birşeylerin ilklerini hep merak etmişimdir, meraklısına alıntı bir haber)

  arama motoruna sordum; işte gelen yanıt: "Sütten ürettiğimiz besinlerden biri de yoğurttur. Yoğurt, süt proteinlerinin fermentasyonla çökelmesi sonucu oluşan pıhtıdan ibarettir. Genelikle kaynatılıp ılık hale getirilen süte az miktarda eski yoğurdun eklenmesiyle yapılır. Ilık olan sütün ortasına, daha önceden aynlmış ve suyla karıştırılarak inceltilmiş bir miktar yoğurt yavaş yavaş eklenir. Üzeri kapatılır ve soğumaya alınır.

  Burada en önemli girdi, sütün yoğurt haline dönüşmesini sağlayan mayadır. Ve yoğurt yapımında bu görevi eski yoğurt üstlenir. Peki elimizde yoğurt mayalamak için eski yoğurt bulunmuyorsa ne yapmalıyız?

  Ya da ilk yoğurdun mayası nedir?

  Bu sorulann yanıtlan araştırdığımda, "göçebe olarak yaşayan atalarımızın kannca yumurtasından yoğurt yaptığına dair bilgiler edinildi. Bunun üzerine ilk yoğurdun karınca yumurtasından mı, kannca toprağından mı, ya da normal topraktan mı mayalandığını kanıtlamak için araştırmalar yapıldı.

  Oktay ince de çalışmasında, eski yoğurt dışındaki doğal mayaların, sütün yoğurda dönüşmesinde işe yarayıp yaramayacağı ve eğer doğal mayalardan yoğurt olursa, ne kalitede olacağını inceledi. Araştırmasında deneysel olarak süte ev koşullannda değişik oranlarda standart (ticari) yoğurt ve doğal mayalar (normal toprak, kannca yuvası çıkışındaki toprak ve kannca yumurtası) ekleyip, elde edilen yoğurtlann ve bunlarla hazırlanan yoğurtların bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerini beş gün süreyle araştırdı. ince, araştırmasının sonuçlan konusunda şu açıklamayı yapıyor: "Doğal mayalar, içerdikleri çeşitli mikroorganizmalar ve bazı kimyasallann (formik asit vc türevleri vb.) sütü fermente etme özellikleriyle sütün yoğurda dönüşmesini sağlıyor.

  Araştırmamızda denenen yoğurtların her bir neslinin, zamana bağlı olarak pH değerinde azalma olduğu saptandı. Doğal mayalarla elde edilen yoğurtlann 2, 3 ve 4. nesillerinde ölçülen pH değerinin, standart yoğurt pH'sı ile aynı düzeylerde olduğu saptandı. Yoğurtlann fiziksel görüntüsü bakımından doğal mayalarla elde edilen yoğurtlann 3. ve 4. nesillerinde hemen hemen lıiç serum aynlması gözlenmezken, ev yoğurdunda az da olsa serum aynlması oldu. Duyusal test sonucunda yapı bakımından en iyi yoğurt, karınca toprağıyla mayalanan yoğurt oldu; görünüm olarak kannca toprağı ve kannca yumurtası olumlu sonuçlar verirken, lezzet olarak da en iyi yoğurdu, karınca toprağıyla yapılan mayalamadan elde ettik.

  Sonuç olarak, doğal mayalar kullanılarak yoğurt mayalama işlemi sağlandı ve kannca toprağıyla mayalanan yoğurt panelistler ve tüketiciler tarafından en iyi yoğurt seçildi. Eğer bir gün evinizde yoğurt yapmak için maya bulamazsanız, dışan çıkıp karıncanın oluşturduğu toprak tepecikten biraz almanız yeterli. Unutmayalım ki bu yoğurdu yemek için üç gün beklemek gerekiyor. Çalışmamızın ilerleyen aşamalannda elde edilen yoğurtlann mikrobiyolojik analizleri ve besin kalitesini de araştıracağız."

  Vallahi isterseniz çıkar kannca yuvası bulur, onun toprağından alır yaparsınız. Ya da ilk yoğurdun bulunması hikâyesini bir de kı-sacık da olsa benden dinler, hangisinin olup olmayacağına karar ve-rirsiniz.

  Geçmiş zamanlann birinde hayvancılık yapan bir aile bireyleri otlanmaktan geri dönen ineklerini ya da koyunlarını sağıyorlarmış. Mevsim bahar, yer de bizim Anadolu'ya da onun paralelinde bir ül- keymiş. Hayvanı sağarken zaten kapalı olan havadaki bulutlar öyle bir boşalmış ki, sağmayı yapan kişi kendini korunaklı bir yere zor atmış. Geride kalan süt kabım düşünen kim, kalakalmış ortada.

  Neyse bahar yağmuru bu, geldiği gibi de gitmiş. Ancak hava da karardığı için kişi gidip süt kabını almayı unutmuş. Ertesi sabah yine iş güç hayvanlan otlatmaya göndermek gerektiği sıra aklına dün akşamki süt kabı gelmiş. işlerin sonunda gitmiş süt kabını bulmuş ve yerden almış. Ama o da ne? Sallanınca dökülmesi gereken süt taş gibi duruyor. Şaşmış kalmış elbette. Alışılagelmişin dışında bir süt olmuş. Merakla bir parmak daldırmış. A o da ne? Süt kabının içinde olan, öyle beyaz süt gibi ama, daha yoğun bir şey. Merak bu ya elbet o parmak ağza da gitmiş. Aman ne güzel de bir tat! Ve işte yoğurt böyle doğmuş.

  Olur mu olmaz mı? Deneyin bakalım nasıl olacak görün. Bu bil-giyi, internetteki sitemden ve hava raporlarımdan beni takip eden bir gıda uzmanı profesör hocam yazmıştı. Sayın hocamız bir Doğu Anadolu gezisinde sütün yağmur suyuyla mayalandığını kendi gözleriyle şaşırarak gördüğünü, tattığını; ancak böyle bir şeyi kendisine birinin aktarma yapması halinde kesinlikle inanmayacağını da yazarak iletmişti. Konu üzerinde dünya literatürüne geçmiş çeşitli efsa-neler de vardır. En yaygın efsaneyse incir yaprağından süzülen yağmur suyunun bakire kız tarafından süte ilavesiyle yoğurt yapmasıdır. Tabi bu efsanelere yapılan yorumlar hemen peşi sıra gelmekte.

  Efsanenin yorumu şöyle olmakta:

  "Efsane ile bilimi ayırmak zorundayız. Efsanelerdeki gerçeklik ise ayrıca soruşturulabilir. incir yaprağındaki enzimler sütü pıhtılaş- tınr ama bu, yoğurt değildir."

  işte bu yorumlan yapan kişiler yağmur suyunda her türlü bak-teri ve mantann bol bol olduğunu, zamanla da zenginleştiğini, ayrıca her çeşit aminoasitlerin de olduğunu bilselerdi emin olun ki başka konuşurlardı.

  Dedim ya, bu kısacık bir bölümdü. Ancak yine demiştim bu kitap suyun romanı, yağmur suyunun Sahra çöl tozlanyla bulut içerisinde yaşadığı güneş ışığıyla tetiklenen, bazen de yıldırımlarla alevlenen aşklannın serüveni. Bu serüven her bir bölümünde bilim dünyasına yepyeni ufuklar açmayı da hedefliyor. Hem yağmurun serüvenini inceliyoruz, hem de onun geleceğe tutacağı ışığın daha iyi araştınlması için gençlerimize yepyeni fikirler sunuyoruz. Elbette, kullanmasını bilene, düşünenlere, akıl eden kimselere, öğüt alan kimselere.

  Cemal Saydam'ın "Havadan Tozdan" kitabından alıntılanmıştır.
  2 ... kareli panda
 • radyoda sevdiği şarkının sesini açmak

  ?.
  elinizde cd si ya da bilgisayarda albümü olduğu halde gene de radyoda sevdiği şarkıyı duyunca aç aç sesini aç demektir.
  nedenini hiç anlayabilmiş değilim.
  -1 ... kareli panda
 • izmir de akp nin oylarını yüzde 5 arttırırım

  ?.
  stocholm sendromunun ege bölgesi artçısıdır.
  deveye diken ata sözü pek de güzel oturmuştur.
  takım tutar gibi parti tutmaya devam, hizmet beklemek ya da hesap sormak nemize lazım, türkiye laiktir laik kalaccaaaaaak.
  e bebeğimeee öpee öpee e bebeğimeee öpee öpeeeee...

  edtör: imlatör
  ... kareli panda
 • bim den tatlı almak

  2.
  bi dudaktan bi yanaktan bi gıdıktan.
  2 -1 ... kareli panda
 • radyoda bahsi geçen o kendini bilen kişi

  1.
  Genelde radyolarda rastlanan bir durumdur. Sıradaki şarkıyı isteyen şahıs kendi adını verir fakat ulu manitunun adını saklar. O kendini biliyor denir ve geçer. Ortaya söylenmiş salata gibidir ve muhtemelen o diye tabir edilen 3 ya da üzeri şahıs o anda üzerine alınmaktadır. 14 şubatta bir tanem yazan fincanlardan 5 er tane alanlardır bunlar genelde.
  1 ... kareli panda
 • darwin sevişmemiş mi

  9.
  Karikatürdeki dialog gibi. Darwin maymunla buluşur ve dönüşte nerden diye soranlara ''Maymundan geliyorm'' der. Muhtemelen manitası maymun idi ve bu sözü bir kere ağızdan çıkmış oldu ve geri dönüşü olmadı. Maymundan geliyorum.
  -1 ... kareli panda
 • 21 inci yüzyılda hala abdest almak

  32.
  namazda gözü olmayanların ezanda kulağı olmaması durumu.
  abdest farz olmasaydı sanki alnı secdeden yarılacaktı dedirten önerme.
  1 ... kareli panda
 • nasıl olsa ayrılacağız mantığıyla sevgiliyle çıkma

  ?.
  ''Hala anlayamadınız mı katilimin sizden önceki fahişeler olduğunu, ve sizlerinde bir sonraki fahişenin katili olduğunuzu'' dedirtecek kadar insanın üstüne üstüne gelinen durum.
  2 ... kareli panda
 • camideki para toplayan imam

  1.
  parabenibozdu diyerek durumu açıklığa kavuşmuş olan bilgi.
  ahir ömrümde ne camiden kovulanı haber diye okudum ne de vardır vardır sen ceplerine bak diyeni.
  ... kareli panda
 • yurdumuz alkol ve zina oranları

  4.
  trakya bölgesi tek başına kotayı doldurur.
  2 ... kareli panda
 • çarşaf giyen kadının içinde jartiyerle dolaşması

  8.
  nasıl sıkça karşılaşıldığını merak ettiğim hadise.
  çıplak gösteren gözlük icat oldu da biz mi duymadık?
  1 ... kareli panda
 • toplu taşıma öküzü oyunu

  1.
  genellikle trenlerde ya da metrolarda inenlere yol vermeyip üzerlerine doğru yürüyerek karşısındakini hayalet sanıp içinden geçmeye çalışan öküzlerin oyunudur.
  inmek isteyenler ile binmek isteyenler amerikan futbolu gibi mücadeleye girerler.
  oysa inmeye çalışan öküz de bir önceki durakta binmeye çalışan öküzdü fakat ömürleri boyunca seyahat etseler de haala bu işi deney maymunları kadar çabuk kavrayacak zekaya sahip değildirler.
  ... kareli panda
 • yeni şeyler getiriyorum